Barevný rádce Primalex

Barevný rádce – to je bohatá inspirace, příklady a zákonitosti při používání barev v interiéru i exteriéru a především široké spektrum nátěrů a barev PRIMALEX, s jejichž pomocí dokážete všechny vaše představy o barevném řešení zrealizovat.

Nabízíme vám řadu zajímavě barevně sladěných kompozic, které osloví jak milovníky zaměřené na pastelové barvy, tak i příznivce barevných kontrastů, dynamiky a pestrosti nebo zastánce klasického, elegantního řešení.

Inspiraci můžete hledat kdekoliv okolo sebe, všechny zvolené barvy a odstíny pak v rozsáhlém sortimentu výrobků značky PRIMALEX.

Barvy Primalex

PRIMALEX Vám dává záruku, že práce s barvami je jednoduchá, příjemná a přináší vždy splnění Vašich představ a uspokojení z kvalitního výsledného efektu.

Co jsme pro vás připravili?

  • Zákonitosti světa barev a barevné praxe způsoby míchání a použití barev
  • Doporučení pro práci s barvou v prostoru
  • Jak dosáhnout na barevné řešení s barvami PRIMALEX
  • PRIMALEX – barevné inspirace a řešení Vašeho interiéru i exteriéru
  • Něco navíc o barvách a světle …
Míchání barev

Co je to barva?

Vidění barev lidským okem, jejich vnímání a rozlišování lidským mozkem je neobyčejně zajímavý proces, závislý na mnoha aspektech.

Nejsou podstatné pouze fyzikální vlastnosti jednotlivých barev, ale také např. momentální psychický stav člověka. A naopak – náš psychický stav mohou barvy, které vnímáme a které nás obklopují, výrazně měnit.

Proto je důležité se nad barvami, jejich fungováním a působením na člověka a prostředí zamyslet a uvědomit si základní zákonitosti.

Míchání barevných odstínů

Z fyzikálního hlediska rozlišujeme dva principy barevného míchání (podrobnější informace o barvě a jejích fyzikálních zákonitostech najdete v závěru prospektu). Pro práci s malířskými barvami nás bude zajímat tzv. subtraktivní (odečítací) míchání barevných pigmentů.

Smícháním barevných pigmentů (tzv. doplňkových barev) žluté, azurové a purpurové – získáme tři základní barvy – zelenou, červenou a modrou.

Smícháním všech tří uvedených pigmentů získáme černou. Tento princip je základem pro práci s barvou, ať už se jedná o výtvarné umění, malování interiérech nebo například v tiskových technologiích a můžeme tímto postupem, za pomoci černé a bílé namíchat prakticky libovolný barevný odstín.

TIP

V praxi je všechno jednodušší – máme obvykle k dispozici celou škálu již namíchaných odstínů, nebo základní řadu tónovacích barev, s kterými se dá podle chuti experimentovat.

Zesvětlení a ztmavení barvy

Zesvětlení libovolné barvy docílíme přidáním bílé. Množstvím bílé barvy můžeme přesně určit výslednou světlost. Tímto způsobem získáme lomené, pastelové tóny.

Ztmavení libovolné barvy docílíme přidáním černé. Množstvím černé barvy můžeme přesně určit výslednou tmavost. Takto získáme tóny tlumené. V obou případech je třeba počítat se snížením sytosti.

Snížení sytosti (odsycení) barvy

Snížení sytosti barvy docílíme přidáním šedé. Šedá by měla mít stejnou světlost jako odsycovaná barva. V případě použití šedé o jiné světlosti, dojde kromě odsycení i k zesvětlení nebo ztmavení odsycované barvy.

Vnitřní malířský nátěr

Účinky barev na člověka

Podle psychologického působení se barvy dělí na dvě základní kategorie: teplé barvy a studené barvy. Účinky těchto barev na člověka jsou stručně shrnuty v následujícím schématu.

Jak působí barvy

Význam barev

Barvám je také obvykle přiřazován určitý význam. Mohou představovat vlastnost (bílá – čistota), určitou věc (červená – krev) nebo prostředí (modrá – obloha, voda), mohou navozovat pocit (oranžová – teplo, radost, černá – smutek).

Kombinování barev

Kombinováním barev je myšleno použití dvou a více různých barev tak, že je pozorovatel obvykle vnímá najednou (např. barva stěny a barva pohovky před stěnou).

Obecně lze barvy kombinovat dvěma základními způsoby:

Kombinování podobných a příbuzných barev

Kombinace barev se stejným tónem, ale různou světlostí nebo barev s mírně odlišným tónem.

Kombinování protikladných barev

Kombinace těchto barev je velmi výrazná. V případě příliš sytých protikladných barev může být tato kombinace až rušivá.

TIP

Principy míchání, kombinování a působení jednotlivých barev na člověka jsou shrnuty v tabulce viz. níže

Potřebujete poradit s mícháním a barevnými kombinacemi?

Nemáte jistotu, kam je která barva vhodná a jak na člověka působí? Potřebné informace najdete v tabulce.

Uplatnění barev a jejich působení

Jak zacházet s barvami

Barevná škála, kterou můžeme použít pro oživení svého příbytku je dnes nepřeberná. Někdy může vzbuzovat až určitou bezradnost. Co vybrat? Jak barvy kombinovat?

S možností míchání a kombinování barev jsme se seznámili na předchozích stránkách, nyní přidáváme ještě několik obecných rad pro naplánování barevné koncepce.

Tři základní pravidla pro výběr barvy

Charakter (určení) místnosti Hlavním hodnotícím kritériem při výběru barvy je určení, účel místnosti.

V zásadě platí, že místnosti, ve kterých pulzuje život (kuchyně, obývací pokoje a dětské pokoje), mohou a mají být vymalovány teplými barvami (žlutá, oranžová, červená), které podporují fyzickou i psychickou aktivitu, povzbuzují hormonální činnost, chuť k jídlu, způsobují radost a dobrou náladu.

Naopak místnosti určené k odpočinku, relaxaci (ložnice), stejně jako „vodní prostory“ – koupelny, bazény apod. mají být raději v chladných, uvolňujících odstínech studených barev (tyrkysová, modrá, zelená).

Orientace ke světovým stranám

Neméně důležitým aspektem je orientace místností vzhledem ke světovým stranám. Prostory orientované severně a severovýchodně (bez slunce) by měly být laděny vždy spíše do teplých tónů žluté, oranžové apod., naopak osluněné prostory obrácené k jihu a jihozápadu snesou i chladnější barvy.

TIP

Máme-li nový byt nebo se pouštíme do větších změn, je vhodné důkladně zvážit budoucí rozvržení místností v rámci bytu a už v počátku zvolit vhodné světové strany.

Pro nejživější prostory – dětské a obývací pokoje je lépe vyčlenit prosluněné místnosti k jihu a jihozápadu, naopak pro ložnice můžeme nechat nejchladnější (opticky i teplotně) část bytu, orientovanou k severu nebo východu.

Působení barev tmavá světlá

Rozměry místnosti

Třetím nejdůležitějším kritériem je rozměr a poměry místnosti. Platí, že v menších místnostech bychom se mělivyhnout tmavým a sytým barvám, které prostor ještě zmenší a v krajním případě mohou vyvolávat až klaustrofobické pocity.

Roli hraje také poměr plochy a výšky místnosti. Různé rozvržení barevných ploch může přinést zcela odlišné výsledky (viz obrázek).